19 maja 2025

Czujesz ból z tyłu szczęki, obrzęk dziąseł albo trudności przy jedzeniu? To mogą być zęby mądrości. Choć nie zawsze trzeba je usuwać, często właśnie ten krok pozwala uniknąć większych problemów, zwłaszcza gdy ósemki rosną krzywo, powodując stany zapalne i przesuwanie innych zębów.
Chirurgiczne usuwanie ósemek – co warto wiedzieć przed zabiegiem?
Dentysta skierował Cię na chirurgiczne usunięcie ósemek? Zęby zatrzymane, ukryte pod dziąsłem lub tylko częściowo widoczne wymagają pomocy chirurga stomatologicznego. Cały zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i wbrew powszechnym obawom, sam w sobie nie jest bolesny. Zdecydowanie większy dyskomfort może pojawić się później, już po wszystkim, ale i ten da się dobrze opanować, wystarczy stosować się do zaleceń pozabiegowych.
Sam proces polega na delikatnym nacięciu dziąsła, odsłonięciu zatrzymanego zęba i jeśli zajdzie taka potrzeba, rozdzieleniu go na mniejsze części. To ułatwia jego usunięcie. Chirurg dba o to, by całość przebiegła jak najmniej inwazyjnie. Po zakończeniu zakładane są szwy, które zazwyczaj usuwa się po kilku dniach.
Zanim jednak będziesz mieć przeprowadzany zabieg, koniecznie poinformuj lekarza o wszystkich lekach, które zażywasz oraz o ewentualnych chorobach ogólnych. Dzięki temu łatwiej będzie zaplanować leczenie i uniknąć niespodziewanych komplikacji.
Kiedy ósemki trzeba usunąć?
Nie każda ósemka musi zostać usunięta. Jednak jeśli rośnie pod kątem, naciska na sąsiednie zęby, powoduje nawracające stany zapalne dziąseł albo niszczy strukturę siódemki, nie warto czekać. Im wcześniej zareagujesz, tym mniej skomplikowane będzie leczenie. Warto pamiętać, że zatrzymana ósemka może przez lata nie dawać żadnych objawów, a mimo to stopniowo wpływać na układ zgryzu czy zdrowie przyzębia.
Niepokój powinny też wzbudzić powtarzające się infekcje w tylnej części jamy ustnej, nieprzyjemny zapach z ust oraz ból promieniujący do ucha lub skroni. W takich przypadkach najlepiej udać się do stomatologa na diagnostykę.
Jak wygląda powrót do formy po usunięciu ósemki?
Bezpośrednio po zabiegu najważniejsze jest, by zadbać o miejsce ekstrakcji. Przez kilka godzin nie powinno się jeść ani pić gorących napojów. Zimne okłady pomagają zmniejszyć obrzęk, a leki przeciwbólowe łagodzą ewentualny dyskomfort. Należy unikać wysiłku fizycznego, nie płukać intensywnie jamy ustnej i nie spożywać alkoholu. Wszystko po to, by nie naruszyć skrzepu, który chroni ranę i przyspiesza gojenie.
Przez kilka dni możesz odczuwać napięcie mięśni żuchwy, a przy trudniejszych ekstrakcjach pojawi się też opuchlizna. To naturalne reakcje organizmu, które ustępują stopniowo. Jeśli pojawi się silny ból, gorączka lub nieprzyjemny zapach z rany, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.